• طراحی مجموعه زیبا زیست‌محیطی در امارات توسط زاها حدید

  گروه معماری Beeha، پروژه ساخت مجموعه مدیریت زباله و فعالیت‌های زیست‌محیطی در شهر شارجه امارات را طی برگزاری یک مسابقه بین‌المللی، به زاها حدید محول کرد.
  این ساختمان مرکزی جدید، قسمتی از سرمایه‌گذارهای Beeha برای متمایل کردن افکار و اعمال فردی، عمومی، حرفه‌ای و شهری به سمتی است که اهداف زیست‌محیطی شرکت محقق شوند. هوایی پاک، آبی تمیز و گوارا، به حداقل رساندن زباله‌های موجود برای دفن کردن در زیر خاک و یافتن راه‌حل‌هایی بادوام و منسجم برای چالش‌های پیشرو جامعه از اهداف Beeha محسوب می‌شوند.

  گالری عکس 1 طراحی مجموعه زیبا زیست‌محیطی در امارات توسط زاها حدید عکس زاها حدید عکس گروه معماری عکس معماری ارگانیک عکس معماری امارات عکس معماری پایدار عکس معماری سبز

  از آنجایی‌که داشتن آگاهی و دانش کافی از الزامات محقق شدن این اهداف می‌باشند؛ شرکت با شعار ایجاد آینده‌ای سبزتر، حس مسئول بودن در مقابل محیط‌زیست را به کودکان القا می‌کند. در واقع می‌توان نام مدرسه محیط‌زیست Beeha را به این مجموعه داد. 174000 کودک از ۲۱۰ مدرسه مناطق امیرنشین امارات در این برنامه در حال جریان شرکت کردند.
  ساختمان جدید Beeha، فرصت بیشتر و بهتر مدیریت و ارائه خدمات زیست‌محیطی و بازیافت زباله‌های صنعتی، تجاری و شهری را برای شرکت فراهم کرده است. این مجموعه در خود امکانات زیادی را جای ‌داده است؛ که در این بین به وسایل چرخه بازیافت (در نوع خود، اولین مرکز در منطقه است)، امکان تبدیل زباله‌های گیاهی و آلی به کودهای گیاهی، امکاناتی برای زباله‌های مایع، صنعتی و فاضلاب‌ها، ریزریز کردن خودروهای فرسوده و زباله‌های فلزی و پروسه بازیافت صدها ماده قابل بازیافت دیگر، اشاره کرد.

  گالری عکس 2 طراحی مجموعه زیبا زیست‌محیطی در امارات توسط زاها حدید عکس زاها حدید عکس گروه معماری عکس معماری ارگانیک عکس معماری امارات عکس معماری پایدار عکس معماری سبز

  گالری عکس 3 طراحی مجموعه زیبا زیست‌محیطی در امارات توسط زاها حدید عکس زاها حدید عکس گروه معماری عکس معماری ارگانیک عکس معماری امارات عکس معماری پایدار عکس معماری سبز

  Beeha در حال تبدیل زباله‌های ناشی از فعالیت‌های اجتماعی به موادی است که نقشی هسته‌ای در آینده خواهند داشت. این هدف با تبدیل مواد، چه از طریق بازیافت و چه تولید انرژی، در کنار کمک‌های اجتماعی و برنامه‌های آموزشی محقق می‌شود.
  به حداقل رساندن میزان آب، کربن و دیگر مواد مصرفی در فعالیت‌های مجموعه، نماد اهداف شرکت هستند. در این ساختمان جدید با استفاده از منابع یادگیری، امکان آموزش‌های عملی در مورد فعالیت‌های زیست‌محیطی برای عموم مردم فراهم شده است.

  گالری عکس 4 طراحی مجموعه زیبا زیست‌محیطی در امارات توسط زاها حدید عکس زاها حدید عکس گروه معماری عکس معماری ارگانیک عکس معماری امارات عکس معماری پایدار عکس معماری سبز

  گالری عکس 5 طراحی مجموعه زیبا زیست‌محیطی در امارات توسط زاها حدید عکس زاها حدید عکس گروه معماری عکس معماری ارگانیک عکس معماری امارات عکس معماری پایدار عکس معماری سبز

  تمامی ملاحظات زیست‌محیطی در طراحی بنا درنظر گرفته شده‌اند. در وهله اول در ساخت آن از حداقل منابع استفاده شده و همچنین منبع انرژی فعالیت‌های مجموعه به‌طور ۱۰۰ درصد از انرژی‌های سبز و تجدیدپذیر تأمین می‌شود.
  ساختمان در کنار مصرف پایین انرژی، شرایط لازم برای آرامش کارمندان و بازدیدکنندگان را نیز به همراه دارد. با توجه به اینکه بنا در منطقه‌ای بیابانی ساخته شده، از حفظ ساختمان در برابر طوفان های شنی و تابش تند خورشید منطقه، غفلت نشده است.
  ۷۰۰۰ مترمربع از ساختمان مرکز مدیریت زباله Beeha که ۹۰۰۰۰ مترمربع مساحت دارد به دفتر مرکزی شرکت اختصاص داده شده است. دو ساختمان دفتر مرکزی، تداعی‌کننده تلهای شنی مناطق بیابانی هستند.
  اولین تل شنی ساختمان مرکزی در خود، لابی ورودی، تالار سخنرانی، مراکز آموزشی، گالری و اتاق‌های مدیریت را جای داده است. فضاهای اداری و کافه کارمندان تل شنی دوم را تشکیل داده‌اند. این دو فضا از طریق یک حیاط‌خلوت به یکدیگر راه می‌یابند.
  تلفیق سیستم‌های ساختمان با Atelier Ten، میزان انرژی مورد نیاز برای خنک‌سازی محیط و آب شرب را به حداقل رسانده است. در ماه های معتدل سال، تهویه طبیعی بنا، هوای مطبوع و مطلوب را فراهم می‌کند و منجر به کاهش قابل‌توجه مصرف انرژی می‌شود.
  نمای بیرونی ساختمان بگونه ای انتخاب شده که با انعکاس اشعه خورشید به کاهش دمای بالای بیابانی درون ساختمان کمک می‌کند.
  همه موارد ذکر شده، کاهش 30 درصدی مصرف انرژی را به مجموعه هدیه می‌کنند. همچنین بد نیست بدانید که منابع انرژی ساختمان، کمترین مقدار ممکن کربن را تولید می کنند.

  گالری عکس 6 طراحی مجموعه زیبا زیست‌محیطی در امارات توسط زاها حدید عکس زاها حدید عکس گروه معماری عکس معماری ارگانیک عکس معماری امارات عکس معماری پایدار عکس معماری سبز

  گالری عکس 7 طراحی مجموعه زیبا زیست‌محیطی در امارات توسط زاها حدید عکس زاها حدید عکس گروه معماری عکس معماری ارگانیک عکس معماری امارات عکس معماری پایدار عکس معماری سبز


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *