• اصطکاک و لغزندگی تراورتن

  سنگ تراورتن، چقدر لغزنده است؟ این سؤالی است که اغلب توسط دوستداران کاشی‌های تراورتنی مطرح می‌شود. پاسخ به این سؤال، قاعده مشخصی ندارد و افراد مختلف، فاکتورهای متنوعی را نام می‌برند.
  چند قانون کلی وجود دارد که میزان لغزندگی روکش‌های مختلف تراورتن را نسبت به هم می‌سنجند. ضریب اصطکاک ایستایی (SCOF)، یکی از این معیارهاست. این ضریب بیان می‌کند که برای به حرکت درآوردن یک شی ساکن روی سطح موردنظر به چه مقدار نیرو نیاز داریم.
  فاکتورهای مختلفی چون نیرو، شرایط سطح و نوع کفش شما روی ضریب اصطکاک ایستایی اثر می‌گذارند؛ پس موقع انتخاب روکش مناسب برای خانه‌تان، تمام این فاکتورها را در نظر بگیرید.

  گالری عکس 1 اصطکاک و لغزندگی تراورتن عکس سنگ عکس سنگ تراورتن عکس کفپوش سنگی عکس نمای سنگ

  تعیین میزان لغزندگی یک سطح

  برای معمارها، پیمانکاران، بناها و هر کسی که می‌خواهد برای اهداف رسمی، ضریب اصطکاک ایستایی یک سطح را تعیین کند؛ آزمایشات مهمی وجود دارد. حداقل این ضریب، 5/0 است و کمترین ایمنی ممکن را دارد زیرا این سطح خیلی لغزنده است.
  روکش‌های مختلف تراورتن، ضرایب اصطکاک متفاوتی دارند و در نتیجه لغزندگی آن‌ها نسبت به هم بیشتر یا کمتر است.
  تراورتن صیقلی، لغزنده‌ترین نوع روکش را دارد و ضریب اصطکاک ایستایی آن بین 4/0 تا 5/0 است.
  تراورتن صاف، لغزندگی کمتری دارد و ضریب اصطکاک ایستایی آن در رنج 5/0 تا 6/0 قرار دارد. البته ضریب تراورتنی که به خوبی صاف شده بود به تراورتن صیقلی نزدیک است.
  روکش‌های زبر مانند برس خورده دارای حداقل سطح لغزندگی هستند. ضریب اصطکاک ایستایی این نوع روکش‌ها در محدود 5/0 تا 7/0 قرار می‌گیرد.
  این‌ها قوانینی کلی هستند و باید فقط به‌عنوان یک راهنما به آن‌ها نگاه کنید. متدهای اندازه‌گیری ضریب اصطکاک ایستایی، خیلی دقیقی نیستند؛ روش‌های مختلف ممکن است روی یک سطح نتایج متفاوتی داشته باشند یا یک روش روی کاشی‌های یکسان، جواب‌هایی متفاوت بدهد.

  گالری عکس 2 اصطکاک و لغزندگی تراورتن عکس سنگ عکس سنگ تراورتن عکس کفپوش سنگی عکس نمای سنگ

  میزان لغزندگی وقتی که سطح خیس است

  تست تعیین ضریب اصطکاک ایستایی روی سطح خشک انجام می‌گیرد زیرا وقتی سطح خیس باشد این عدد از مقدار مینیمم 5/0 هم کمتر می‌شود. به هرحال، یکی از فاکتورهای تأثیرگذار روی ضریب اصطکاک، میزان تری سطح است. تراورتن هم مانند بیشتر سرامیک‌های لعاب‌دار، پرسلان، مرمر و گرانیت وقتی خیس می‌شود؛ لیزتر هم می‌شود.
  همان‌طور که آب، ضریب اصطکاک ایستایی سطح را کاهش می‌دهد؛ بعضی از آستری‌ها این ضریب را افزایش می‌دهند. پوشش‌های غیرلغزنده زیادی وجود دارد که ضریب اصطکاک را افزایش می‌دهند. بسته به نوع محصول، اعمال یک آستری غیرلغزنده، این ضریب را بین 1/0 تا 3/0 زیاد می‌کند.

  گالری عکس 3 اصطکاک و لغزندگی تراورتن عکس سنگ عکس سنگ تراورتن عکس کفپوش سنگی عکس نمای سنگ

  کاشی‌های قابل‌اعتماد تراورتنی

  وقتی که به خرید تراورتن برای خانه‌تان می‌اندیشید؛ به این موضوع فکر کنید که این سنگ با روکش‌های مختلفش حضوری موفق در هتل‌ها، ویلاها و مراکز خرید داشته است. استفاده از سنگ در این لوکیشنها که حفظ امنیت مشتری برای آن‌ها در اولویت است؛ نشان می‌دهد که می‌توانید به این سنگ اطمینان کنید.

  گالری عکس 4 اصطکاک و لغزندگی تراورتن عکس سنگ عکس سنگ تراورتن عکس کفپوش سنگی عکس نمای سنگ

   


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *