• 20 نقطه برجسته معماری در جهان

  آیا تا به حال دقت کرده اید که از هفت مکان تاریخی بسیار شگفت انگیز در دنیا، پنج مورد از آن ها ساختمان هستند؟ برای جواب به این سوال، باید بگوییم که مردم از ابتدا به معماری علاقمند بودند. ما همیشه سعی کردیم ساختمان های زیبایی بسازیم و مرزها را در هم بشکنیم و دنیا را تحت تاثیر قرار دهیم. معماری همیشه در حال پیشرفت است. پس با این تفاسیر باید ببینیم چه ساختارهایی تا این حد تاثیر گذار بوده اند. هرچند جمع آوری آن ها کمی دشوار بود اما با مهمترین آن ها آشنا می شوید.

  1.خانه اوپرا سیدنی

  گالری عکس 1 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این ساختمان زیبا در سیدنی هاربر قرار دارد. این بنای باشکوه توسط معمار دانمارکی جورن اتزون (JornUtzon) ساخته شد. به طور قطع این بنا یکی از بی نظیرترین بناهای اجرای زنده موسیقی در قرن 20 می باشد و در سال 2007 به عنوان میراث جهانی یونسکو منتخب گردید. ساخت این بنا از سال 1958 آغاز شد و در 20 اکتبر 1973 بازگشایی شد.

  2.برج العرب

  گالری عکس 2 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این هتل مجلل در دبی قرار دارد و به عنوان بلندترین هتل دنیا شناخته شده است. ارتفاع این ساختمان 321 متر می باشد. این هتل به عنوان هتل هفت ستاره در دنیا معروف است که توسط تام رایت از گروه آتکینز طراحی شد. ساخت این بنا از سال 1994 شروع شد. این برج مانند کشتی بادبانی در این نقطه از شهر است. این ساختمان در دسامبر 1999 بازگشایی شد.

  3.برج خلیفه

  گالری عکس 3 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این آسمان خراش 829.8 متری که به عنوان بلندترین سازه دست بشر می باشد در سال 2004 شروع شد و در سال 2009 به پایان رسید. در سال 2010 به طور رسمی از این ساختمان رونمایی شد. این ساختمان بلند توسط اسکیدمور(Skidmore)، اووینگز(Owings) و مریل(Merrill) طراحی شد. طرح این بنا از معماری اسلامی برگرفته شده است و به شیوه ای آن را طراحی کرده اند که با ارتفاع بسیار زیاد در هماهنگی باشد.

  4.سارگادا فامیلا

  گالری عکس 4 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این کلیسای بزرگ در اسپانیا قرار دارد و بی شک از بزرگ ترین آثار آنتونیو گائودی معمار معروف اسپانیایی است. او کار بر روی این بنا را از سال 1884 میلادی آغاز کرد و تا زمان مرگش در 1926 دست از آن بر نداشت. این بنا نیز به عنوان یکی از میراث مهم یونسکو در سال 2010 می باشد. اتمام این پروژه در سال 2026 تخمین زده شده است.

  5.تالار کنسرت والت دیسنی

  گالری عکس 5 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این تالار در لوس آنجلس قرار دارد. این سالن به عنوان چهارمین سالن موسیقی آمریکا به حساب می آید و در سال 2003 تکمیل شد. معمار این ساختمان فرانک گری و تاریخ شروع پروژه در سال 1987 و هزینه نهایی ساخت این ساختمان 274 میلیون دلار بود.

  6.شارد

  گالری عکس 6 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این برج یا به تعبیری آسمان خراش هرمی شکل شیشه ای، بلندترین برج اتحادیه اروپا و در بین بلندترین ساختمان های دنیا است. این برج در لندن قرار دارد. ساخت این برج در سال 2009 آغاز شد و در سال 2012 این پروژه بزرگ به پایان رسید. این سازه عظیم توسط رنزو پیانو طراحی شد.

  7.بیگ بن

  گالری عکس 7 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این برج به بیگ بن معروف است و در بین مردم از آن به الیزابت توور (Elizabeth Tower) یاد می شود. در این برج ساعت بزرگی قرار دارد و به همین دلیل به آن برج ساعت نیز می گویند. این برج به عنوان بخشی از طرح چارلز بری برای کاخ جدید وست مینستر که در سال 1834 خراب شده بود ساخته شد.

  8.تاج محل

  گالری عکس 8 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  تاج محل یکی از شاهکارهای معماری در دنیاست که توسط شاه جهان برای مراسم یادبود همسر سوم خود ساخته شد. این ساختمان شامل عناصر مختلف از کشورهای آسیایی و معماری هندی می باشد. مهمترین بخش این بنا گنبد مرمرین این ساختمان باشکوه است. ساخت این مکان در سال 1632 آغاز شد و در سال 1653 به پایان رسید. این ساختمان زیبا در 1983 به عنوان میراث جهانی یونسکو در آمد.

  9.کلوسویوم

  گالری عکس 9 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  کلوسویوم یا همان آمفی تئاتر فلاویان در رم ایتالیا واقع شده است. این آمفی تئاتر به شکل بیضی است و به عنوان بزرگ ترین ساختمان آمفی تئاتر در دنیا به حساب می آید. این سازه ی بزرگ در 70 سال بعد از میلاد تحت نظارت امپراطوری وسپاسین شروع به ساخت شد و در سال 80 بعد از میلاد تحت نظارت تیتوس به پایان رسید. این ساختمان برای رقابت های گلادیاتوری، نبردها، شکار با گنجایش 50000 تا 80000 هزار نفر مورد استفاده قرار می گرفت.

  10.ساختمان کریسلر

  گالری عکس 10 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این آسمان خراش بزرگ در شهر نیویورک قرار دارد. تا سال 1931 این ساختمان به عنوان بلندترین ساختمان جهان بود. در ساخت آن از هنر دکو استفاده شده است. ساخت آن بین سال های 1928 تا 1930 به طول انجامید. در آن زمان این ساختمان به عنوان اولین سازه دست ساز بشر بود که بیش از 1000 پا ارتفاع داشت.

  11.کلیسای سینت باسیل

  گالری عکس 11 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این کلیسا یکی از بناهای قابل توجه در تاریخ روسیه است. این کلیسا در سال 1588 ساخته شد. این بنای تاریخی در مرکز مسکو واقع شده است و دارای یک ساختمان اصلی و هشت کلیسا در اطراف آن می باشد. این بنا برای یادبود پیروزی های روس ها بر تاتارها ساخته شد. شکل آن شبیه به شعله های آتش که به سوی آسمان کشیده شده اند می باشد.

  12.برج ایفل

  گالری عکس 12 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این برج یکی از معروفترین برج های دنیا است. نام آن بر گرفته از مهندس آن گوستاو آیفل (Gustave Eiffel) می باشد و در سال 1889 ساخته شده بود. این برج از بلندترین ساختمان ها در پاریس هستند. ارتفاع آن 324 متر و دارای سه طبقه است. جنس این ساختمان از آهن نرم و وزن آن 7300 تا 10000 تن می باشد. در طبقه اول این ساختمان رستوران و سالن تئاتر قرار دارد.

  13.برج کج پیزا

  گالری عکس 13 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این برج به دلیل کجی ناخواسته به یک جهت در دنیا معروف است. کجی ساختمان به دلیل قرار گرفتن آن بر روی زمین نرم و عدم فونداسیون مناسب آن می باشد. این کجی با گذشت زمان بیشتر شده تا این که در اواخر قرن 20 و اوایل قرن 21 ثابت گردید.

  14.کازا میلا

  گالری عکس 14 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  کازا میلا یا لاپدرا ساختمانی است که توسط معمار کاتولیک آنتونی گادی در بارسلونای اسپانیا، طراحی و در سال های 1906 تا  1912 ساخته شد. این ساختمان در زمان خود به دلیل استفاده از سنگ های موج دار و آهن نرم که در نمای آن استفاده شده بسیار معروف بود. این بنا دو ساختمان و دو حیاط دارد که با سقفی شبیه به تاج مشبک و دودکش های زیبا پوشیده شده است.

  15.مسجد سلطان احمد

  گالری عکس 15 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این مسجد به مسجد آبی معروف است. این ساختمان برجسته ، یک مکان تاریخی در استانبول است. در سال های 1906 تا 1916 در زمان حکمرانی احمد اول ساخته شد. در این مسجد آرامگاه موسس آن قرار دارد. یک گنبد و شش مناره و هشت مناره جانبی از بخش های اصلی این مسجد است. نام آبی برگرفته از کاشی های آبی به کار رفته در دیوارهای نمای داخلی آن می باشد.

  16.کاخ سفید

  گالری عکس 16 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  کاخ سفید محل کار رئیس جمهور آمریکا است. این کاخ در واشنگتن و در منطقه مسکونی ایالت متحده واقع شده است. از زمان ریاست جمهوری جان آدام در سال 1800 این مکان به عنوان محل کار رئیس جمهور در نظر گرفته شد. طراح آن جیمز هووبان است و بین سال های 1792 تا 1800 به سبک نئو کلاسیک ساخته شد. امروزه این مجموعه شامل Executive Residence، The West Wing،The East Wing، و Eisenhower Executive Office Building، و Blair House می باشد.

  17.برج جین مائو

  گالری عکس 17 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  برج جین مائو، آسمان خراشی است که در شانگهای قرار دارد این برج تا سال 2007 به عنوان بلندترین برج شناخته شده بود. این ساختمان توسط شیکاگو آفیس طراحی شد. در این ساختمان از سبک های پست مدرنیسم و معماری سنتی چین استفاده شده است. دیوار کرکره ای بیرونی از شیشه ساخته شده است. در سال 1999 از فلز و گرانیت در این ساختمان استفاده شد.

  18. هرم لوور

  گالری عکس 18 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این هرم در مرکز حیاط کاخ لوور پاریس قرار دارد. این هرم از جنس شیشه است و با سه هرم کوچکتر احاطه شده است. در قسمت ورودی موزه لوور این هرم دیده می شود. این ساختمان در سال 1989 کامل شد و طراحی آن توسط IMPie صورت گرفت. ارتفاع آن به 20.6 متر می رسد و به طور خاص از تکه های شیشه ساخته شده است.

  19.کاخ پارلمان

  گالری عکس 19 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  این کاخ در بوخارست رومانیا قرار دارد. این ساختمان به عنوان بزرگ ترین ساختمان کشور و همچنین سنگین ترین و حجیم ترین ساختمان شناخته شده است. جرقه ساخت این بنا در زمان رژیم سویالیستی زده شد و به عنوان خانه مردم لقب گرفت در این ساختمان تالارهای رمانیایی نیز دیده می شود. 1100 اتاق و مساحتی به اندازه 340000 مترمربع را در خود جای داده است.

  20.برج سی ان

  گالری عکس 20 20 نقطه برجسته معماری در جهان عکس شهرسازی عکس طراحی برج عکس معماری برج عکس معماری بین المللی

  برج سی ان در تورنتو کانادا قرار گرفته است. این برج در سال 1976 کامل شد. تا قبل از برج خلیفه در دبی این برج به عنوان بلندترین ساختمان دنیا شناخته شده بود. در سال 1995 این ساختمان در بین هفت ساختمان شگفت انگیز دنیا شناخته شد.


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *