• چوب توسکا ، کاربرد و مزایای کفپوش چوب توسکا

  چوب توسکا، یک نوع چوب سخت است که معمولاً در شمال شرقی اقیانوس آرام، بین کالیفرنیا و آلاسکا یافت می‌شود. اگرچه گونه‌های مختلفی از این درخت در اقصی نقاط جهان وجود دارد اما پرکاربردترین نوع آن، توسکا قرمز است. چوب توسکا بومی ارزان‌تر از چوب‌های غیربومی در هر منطقه هستند. تمام رنگ‌های چوب توسکا از سفید تا قرمز کمرنگ، یکدست هستند. درخت توسکا، بعد از ۲۵ تا ۴۰ سال بالغ می‌شود و اگر سن درخت از ۷۰ سال بگذرد؛ کیفیت آن کاهش می‌یابد. قد متوسط یک درخت توسکا ۹۰ فوت است.

  گالری عکس 1 چوب توسکا ، کاربرد و مزایای کفپوش چوب توسکا عکس طراحی کفپوش عکس کف پوش عکس کفپوش عکس کفپوش چوبی عکس مصالح ساختمانی

  تاریخچه چوب توسکا

  چوب توسکا پیش از اینکه ساکن آمریکای شمالی شود؛ در نقاط مختلف دنیا مانند اروپا، سیبری، ایران و آفریقای شمالی پیدا می‌شد. یک افسانه قدیمی، درخت توسکا سیاه را پادشاهی پنهان در جنگل‌های اسکاتلند می‌نامد. در عهد مفرغ، اسکاتلندی‌ها در دنیای خیالی و واقعی خود از چوب توسکا برای ساخت قلعه‌های چوبی استفاده می‌کردند. چوب توسکا بعد از اینکه در آب رها می شود؛ استحکامی عجیب پیدا می‌کند. در دوران انقلاب صنعتی از توسکا در اسکله و به عنوان لنگرگاه استفاده می‌شد. بیشتر نواحی ونیز روی تنه درختان توسکا بنا شده اند. توصیه می‌شود؛ اگر کنده توسکا بلافاصله مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ آن را داخل آب ذخیره کنید. البته طبق روشهای امروزی بهتر است چوب را با هوا یا کوره خشک کنید.

  دوام

  دوام یک کفپوش چوبی، براساس مقیاس جانکا بیان می‌شود. در این مقیاس به نرمترین چوب، عدد صفر و به سخت‌ترین عدد ۴۰۰۰ نسبت داده میشود. چوبهایی که در محدوده وسط این اعداد باشند برای کف‌پوش مناسب‌تر هستند. کفپوش با عدد جانکا صفر، زیادی نرم است و سختی کفپوش با جانکا ۴۰۰۰ هم به قدری است که به سختی اره می شود. عدد جانکا چوب توسکا ۵۹۰ است. بخاطر همین بهتر است از توسکا در قسمت‌هایی استفاده کنید که می‌توانید آنجا قالیچه پهن کنید. هرقدر هم احتیاط کنید و نکات محافظتی را رعایت نمایید؛ باز هم نسبت به کفپوش‌های دیگر زودتر دچار فرسودگی می‌شود.

  گالری عکس 2 چوب توسکا ، کاربرد و مزایای کفپوش چوب توسکا عکس طراحی کفپوش عکس کف پوش عکس کفپوش عکس کفپوش چوبی عکس مصالح ساختمانی

  کارایی

  کفپوش توسکا به راحتی اره و تولید می شود. چون چوب توسکا به راحتی میخ، پیچ یا چسب می‌شود؛ به انتخابی عالی برای سبک‌های مختلف ساخت کفپوش تبدیل شده است. سطح توسکا به خوبی سنباده می‌خورد و صیقلی می‌شود. به همین خاطر، خیلی راحت رنگ میشود. وقتی که رنگ شود؛ به خوبی با چوب ماهون، آلبالو و گردو ترکیب می‌گردد. چون توسکا، انتخابی نسبتاً ارزان‌تر است؛ می‌توانید از آن در کنار رنگ چوب های دیگر بهره ببرید و هزینه‌ها را کاهش دهید. در طول پروسه خشک کردن، چوب قدری آب می‌رود؛ بعد از خشک شدن از نظر ابعادی ثبات می‌یابد. چوب توسکا، چوبی نسبتاً نرم است و چگالی متوسطی دارد. این چوب سبک است و مقاومت چندانی در برابر ضربه ندارد.

  گالری عکس 3 چوب توسکا ، کاربرد و مزایای کفپوش چوب توسکا عکس طراحی کفپوش عکس کف پوش عکس کفپوش عکس کفپوش چوبی عکس مصالح ساختمانی

  موارد استفاده چوب توسکا

  چوب توسکا در صنعت مبلمان خیلی محبوب است زیرا رنگ و بافت آن یکنواخت و انعطاف‌پذیر می‌باشد. چنین مشخصاتی در صنعت کفپوش هم ستودنی است. کفپوش چوب توسکا، انتخابی فوق‌العاده برای آن دسته افرادی است که خواهان کفپوشی زیبا هستند. توسکا نسبتاً سبک است و استحکامی متوسط دارد. توسکا می‌تواند کفپوش نقاط مختلف خانه افرادی باشد که دوستدار نماهای ساده و روستایی هستند. از این محصول در نواحی شلوغ مثل لابی و راهرو استفاده نکنید چون توسکا نسبت به کف‌پوش‌های چوبی دیگر نرمتر است. درست مثل بقیه کف‌پوش‌های چوبی از نصب توسکا در فضاهای مرطوب مثل سرویس بهداشتی و آشپزخانه اجتناب کنید. اتاق‌خواب، اتاق مطالعه و اتاق نشیمن، بهترین نواحی برای نصب توسکا هستند.

  گالری عکس 4 چوب توسکا ، کاربرد و مزایای کفپوش چوب توسکا عکس طراحی کفپوش عکس کف پوش عکس کفپوش عکس کفپوش چوبی عکس مصالح ساختمانی

  مراقبت و محافظت

  مانند همه چوبهای سخت، شرط حفظ ظاهر زیبای کفپوش، مراقبت صحیح است. انجام اقدامات پیشگیرانه برای حفظ نمای دیدنی چوب، امری الزامی است. زیر پایه مبلمان پد قرار دهید. ناخن حیوانات خانگی را کوتاه کنید تا به کف‌پوش صدمه نزنند. کفش های پاشنه‌بلند را در بیاورید. فاکتور قابل توجه دیگر، نوع روکش کف‌پوش است. هر روکشی به مراقبت‌های خاص خود نیازمند است. بعضی از نکات مرتبط با نظافت کف‌پوش، در مورد انواع مختلف آن‌ها صادق هستند. سطح را مرتباً جارو بزنید و مایعات ریخته شده را پاک کنید تا سطح لکه نزند.

  مسائل زیست محیطی

  توسکا برای محیط‌زیست فوق‌العاده ارزشمند است. گونه های مختلف توسکا به سرعت رشد می کنند؛ حتی در نواحی که دچار بلایای طبیعی، حریق یا مین‌گذاری شده اند. توسکا مانند بادشکن در حوالی مزارع عمل می‌کند و آغازگر رشد یک زیست‌توده در منطقه‌ای ویران است. برگ توسکا، کودی فوق‌العاده است و خاک را با استفاده از نیتروژن موجود در هوا تغذیه می‌کند. گل درخت توسکا، منبع گرده ای فوق‌العاده برای زنبور، بخصوص زنبورعسل است. چون گل توسکا تنها منبع گرده موجود در بهار است؛ به ریکاوری زنبورها پس از زمستان کمک می‌کند. توسکا، یک منبع غذایی برای شب پره ها و پروانه‌ها نیز هست.


نظرات

 1. میز و صندلی ساخته شده با توسکا چطوره به نظرتون دوام مناسبی نخواهد داشت؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *