• کفپوش لمینت (Laminate Flooring)

  شما تمایل دارید؛ یک چشم‌انداز چوبی در خانه خود ایجاد کنید اما پول کافی ندارید. برای یک راه‌حل عالی آماده شوید. کفپوش لمینت بادوام، ضد خراش، ضد لک و در برابر رنگ‌پریدگی مقاوم است؛ به راحتی پاک می‌شود؛ ضد آلرژی است؛ مناسب برای خانواده‌هایی که کودک یا حیوان خانگی دارند و هزینه پرداخت کفپوش چوبی را ندارند. این نوع کف‌پوش، در انواع متفاوت با عرض و رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شود که تحمل بار موجود در نقاط شلوغ را دارند. لمینت می‌تواند شبیه سرامیک‌های سفالی یا سنگی باشد اما ما آن را بیشتر به عنوان جانشین چوب می‌شناسیم. هر روز، شاهد نوآوری جدیدی در صنعت تولید این کفپوش هستیم و سیستم‌های چفت‌وبست و طرح‌های متنوعی از آن روانه بازار می‌شود.

  گالری عکس 1 کفپوش لمینت (Laminate Flooring) عکس طراحی کف عکس طراحی کفپوش عکس کفپوش عکس کفپوش لمینت عکس مصالح ساختمانی

  کفپوش لمینت چیست؟

  لمینت، یک تکنولوژی پیشرفته در صنعت کفپوش محسوب می‌شود که حاصل اتصال چند لایه از مواد مختلف روی یک صفحه است. لایه هسته یا مرکز تخته لمینت، معمولاً از جنس فیبر بسیار متراکم و گاهی فیبر با تراکم متوسط می‌باشد. این هسته، وزن و استرس ناشی از قدم زدن روی کفپوش را ساپورت می‌کند؛ همچنین میزان دوام و استحکام آن را مشخص می‌کند. قسمتی از قدرت و دوام لمینت نیز متکی بر لایه استحکام‌بخش زیرین است. لایه دکوری روی هسته جوش داده می‌شود. لایه دکوری در واقع طرح کفپوش را تعیین می‌کند که از چاپ طرح موردنظر روی یک ورق زنده به دست می‌آید. سپس یک لایه پوشش شفاف که حاصل یک یا چند لایه اکسید آلومینیوم است؛ روی لایه دکوری پیوند زده می‌شود. این همان لایه‌ای است که از کفپوش در برابر خراش، سوختگی، لک و فرورفتگی محافظت می‌کند.
  لمینت دارای یک سیستم چفت‌وبست است که با وصل کردن صفحات به یکدیگر، کف خانه شما را تشکیل می‌دهد. این سیستم بی‌نیاز از چسب، یکی از ویژگی‌های برجسته لمینت به حساب می‌آید که امکان نصب آسان را فراهم کرده است. به همین دلیل، خودتان نیز می‌توانید این کفپوش را نصب کنید. لازم نیست؛ لمینت را به یک زیرساز بچسبانید یا برعکس کفپوش چوبی، به زیرسازی نیاز ندارد.

  گالری عکس 2 کفپوش لمینت (Laminate Flooring) عکس طراحی کف عکس طراحی کفپوش عکس کفپوش عکس کفپوش لمینت عکس مصالح ساختمانی

  انواع کفپوش لمینت

  چون پروسه ساده تولید لمینت شامل پیوند زدن چند لایه ماده و سپس پلمب کردن آن‌ها روی یکدیگر است؛ دنیای لمینت، دنیایی پر از انتخاب است. چوب، سنگ و سرامیک از محبوب‌ترین انواع لمینت بشمار می‌روند. تنوع طرح و رنگ این کف‌پوش، انتخاب را برای مصرف‌کننده، سخت می‌کند.
  در اینجا یک راه وجود دارد و آن اینکه درباره لمینت فکر کرده و آنها را به انواع مختلف دسته‌بندی کنید تا با توجه به نیاز خود، انتخابی صحیح داشته باشید.

  انواع نصب کفپوش لمینت

  شما می‌توانید با توجه به چگونگی نصب لمینت، آن را طبقه‌بندی کنید و ببینید که کدام روش نصب را ترجیح می‌دهید.

  گالری عکس 3 کفپوش لمینت (Laminate Flooring) عکس طراحی کف عکس طراحی کفپوش عکس کفپوش عکس کفپوش لمینت عکس مصالح ساختمانی

  بدون چسب-کلیک. دو سوم لمینت های موجود در بازار دارای این نوع سیستم نصب هستند.
  توجه کنید بعضی از کف‌پوش‌های لمینت با یک لایه پد زیرین قبل از نصب عرضه می‌شوند که پروسه نصب را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند. چنانچه فاقد این ویژگی باشد؛ قبل از نصب باید یک لایه پد زیر کف‌پوش قرار دهید تا یک سطح نرم و جاذب صدا ایجاد کند. علاوه بر این، اگر کفپوش را در یک محیط مرطوب نصب می‌کنید؛ قبل از نصب، یک زیرلایه پلاستیکی نازک قرار دهید. قرار دادن این لایه امری ضروری است؛ چه کفپوش دارای پد زیرین باشد و چه نباشد.
  لمینت چسبی. در این روش باید قطعات کفپوش را با چسب به یکدیگر وصل کنید. اگرچه کف‌پوشی خیلی محکم‌تر خواهید داشت اما هزینه و زمان این روش نسبت به قبلی بیشتر می‌باشد.
  چسب اولیه. در این نوع، از قبل یک لایه چسب روی کفپوش تعبیه شده است. با مرطوب کردن کف‌پوش، این لایه چسب فعال می‌شود.

  انواع کفپوش لمینت بر اساس طرح و سطح لمینت

  ممکن است ملاک انتخاب شما طرح کفپوش باشد. همان‌طور که گفتیم؛ لمینت همواره در حال تغییر شکل است. زمانی فقط یک نوع سطح موجود بود اما امروزه تنوع آن بیشتر می‌باشد.

  صاف و صیقلی. یک صفحه براق که تداعی‌گر چوب است. شما می‌توانید یک سطح کاملاً براق، نیمه براق یا با درجه پایینی از جلا را انتخاب کنید.
  نقش و بافت برجسته. بعضی از لمینت‌ها دارای طرح و نقش برجسته هستند. این طرح منظم الزاماً یک سری شیار ایجاد شده با پرینت نیست بلکه ناشی از خطا دید ما می‌باشد.
  کهنه‌نما. امروزه لمینتهای خراشیده شده با دست، در دسترس هستند؛ این عمل در گذشته فقط روی کفپوش چوبی انجام می‌گرفت که نمایی آنتیک به کفپوش خانه شما می‌بخشد.
  نقش برجسته ثبت شده. این نوع نقش دقیقاً منطبق بر طرح چوب است.
  چشم‌انتظار نوآوری بودن. این اتفاق هر روز در حال رخ دادن است.

  میزان AC

  توجه به میزان AC، راه انتخاب صحیح برای کسانی است که میزان دوام برایشان مهم می‌باشد. با توجه به نیاز و میزان رفت‌وآمد خود، AC کفپوش را چک کنید. از این دیدگاه، لمینتها به پنج دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

  گالری عکس 4 کفپوش لمینت (Laminate Flooring) عکس طراحی کف عکس طراحی کفپوش عکس کفپوش عکس کفپوش لمینت عکس مصالح ساختمانی

  مسکونی متوسط، AC1: این نوع فقط در خانه‌های مسکونی خلوت دوام خواهد آورد که برای انباری و اتاق‌خواب مناسب است.
  مسکونی عمومی، AC2: این نوع به ساختمان‌های مسکونی با میزان رفت‌وآمد متوسط اختصاص دارد. البته از نصب آن در نقاطی مثل اتاق نشیمن و اتاق ناهارخوری که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اجتناب کنید.
  مسکونی سنگین یا تجاری متوسط، AC3: برای تمامی فضاهای مسکونی یا ساختمان‌های اداری خلوت و اتاق‌های هتل از AC3 استفاده کنید.
  تجاری عمومی، AC4: این مدل را می‌توان در همه نقاط خانه، فضاهای اداری شلوغ، کافه‌ها و بوتیک‌ها مورد استفاده قرار داد.
  تجاری سنگین، AC5: برای فضاهای اداری خیلی شلوغ و پر رفت‌وآمد مانند فروشگاه‌ها و ساختمان‌های دولتی از AC5 بهره ببرید.

  توجه کنید که هر چه درجه AC بالاتر باشد؛ قیمت آن نیز بیشتر است.

  راهنمای خرید کفپوش لمینت

  چنانچه در حال فکر کردن به این موضوع هستید که اتاق یا کل فضا خانه، اداره یا محل کار خود را تغییر شکل دهید و مرددید که آیا این کفپوش انتخاب درستی برای شما است یا نه، به مزایا و معایب آن توجه کنید.

  مزایای لمینت

  بله، لمینت خوب است و نمایی شبیه چوب، سنگ و سرامیک دارد. لمینت ماندگار است زیرا ضد خراش و لک می‌باشد. همچنین با توجه به میزان بودجه شما، این کفپوش انتخاب‌های متنوعی را به شما پیشنهاد می‌دهد. دلایل زیادی مبنی بر مناسب بودن لمینت وجود دارد.

  کفپوش لمینت بادوام است: لمینت مستحکم، ضدخراش و سطحی بسیار ماندگار است. لمینت با یک لایه سفت و یک پوشش از صمغ محافظت می‌شود و با محیط‌های شلوغ و پر بچه سازگار است. به‌طورکلی، برای خانه‌های پر رفت‌وآمد یا ساختمان‌های تجاری شلوغ از نوع AC3 یا بالاتر استفاده کنید.
  نصب آسان: لمینت نسبت به دیگر کف‌پوش‌ها آسان‌تر نصب می‌شود زیرا به‌گونه‌ای طراحی شده که صفحات به یکدیگر قفل می‌شوند. لمینت می‌تواند روی هر کفی شناور باشد و زمان نصب آن در مقایسه با کف‌پوش‌هایی که به چسب و میخ نیاز دارند؛ کمتر است. بیش از دو سوم محصولات لمینت دارای سیستم چفت بدون چسب هستند که زمان و پول شما را ذخیره میکنند. نصب آن به قدری آسان است که بیشتر مردم میتوانند خودشان این کار را انجام دهند.
  زیر ساز کف: این کفپوش کاربردی را می‌توان روی هر نوع زیرساز خشک، تمیز و تراز نصب کرد. این زیر ساز می‌تواند بتن، چوب، وینیل یا سرامیک باشد. در مواردی که کفپوش چوبی با زیرساز کف سازگار نیست؛ لمینت انتخاب خوبی است.
  یک انتخاب اقتصادی: قیمت لمینت نسبتاً از قیمت دیگر کف‌پوش‌های موجود در بازار کمتر است. همچنین خود لمینت، محصولاتش را در رنج متنوعی از قیمت‌ها عرضه می‌کند.
  انتخاب وسیع کمیت‌ه: راه‌های زیادی وجود دارد که لمینت انتخابی شما را درست با نوع نیاز شما سازگار می‌کند. اگر واقعاً یک موقعیت شلوغ مانند یک فروشگاه خرده‌فروشی یا دیگر فضاهای کاری دارید؛ باید پول بیشتری بابت خرید یک لمینت ضخیم و با AC بالا بپردازید. اما اگر قصد دارید کف اتاق پذیرایی خلوت خود را بپوشانید؛ بجای پرداخت هزینه زیاد بابت یک کفپوش ضخیم و با AC بالا، به ظاهر آن بیشتر توجه کنید.
  طیف وسیعی از مدل‌ها: لمینت در طرح‌های متنوعی چون چوب، سنگ و سرامیک عرضه می‌شود. هرکدام از این‌ها نیز در رنگ، مدل صفحه، سطح و ضخامت مختلفی به فروش می‌رسند.
  گارانتی: بیشتر کف‌پوش‌های لمینت، ضمانت‌نامه پوشش، زنگ‌زدگی و تغییر رنگ دارند. بعضی از تولیدکننده‌ها، لایه پوشش را تا سال‌ها گارانتی می‌کنند. حتی یک سری از این کف‌پوش‌ها برای استفاده در فضاهایی چون زیرزمین و آشپزخانه، دارای گارانتی رطوبت هستند؛ البته حمام شامل این ضمانت نمی‌شود.
  نظافت و مراقبت آسان: سطح ضد لک و ضد رطوبت لمینت، امکان نظافت راحت آن را فراهم کرده است. پاک کردن این کفپوش به پاک‌کننده خاصی نیاز ندارد. پاک کردن روزانه آن کافی است.
  هوشیار نسبت به محیط‌زیست: طبق اظهار موسسه کفپوش لمینت آمریکا شمالی، چون این محصول از ورق تولید می‌شود؛ به منابع چوب نیاز ندارد. برخلاف فرش‌ها، لمینت حاوی عناصری نیست که روی هوا اثر گذارند وهمچنین در صورت تعویض کف‌پوش، به محیط‌ زیست آسیب نمی‌زند.
  لمینت آلرژی‌زا نیست: چون در ساخت این کفپوش از هیچ ذره‌ای استفاده نمی‌شود؛ آلرژی‌زا نیستند. زیرلایه مانع آب از پخش هاگ‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

  معایب لمینت

  قابل کاربرد در هر مکانی نیست. لمینت را در همه جا نباید استفاده کرد؛ مثلاً در محیط‌هایی که مقدار نم زیاد است. در هوای آزاد؟ نه هرگز. در زیرزمین؟ بله. لیمنت را در حمام و اتاق لباس‌شویی یا جاهایی که ممکن است کاملاً خیس شوند؛ نصب نکنید.
  لمینت ها در برابر رطوبت مقاوم هستند اما ضد آب نیستند. لایه پوششی لمینت به خوبی مهروموم شده ولی اگر رطوبت به لبه‌ها، لایه زیرین یا به سیستم قفل آن راه یابد؛ باعث پف‌کردگی، شکم برداشتن و خراب شدن کفپوش خانه شما می‌شود.
  شبیه چوب است اما چوب واقعی نیست. لیمنت چوب جامد نیست بنابراین ممکن است زیر پا شما صدا دهد و احساس متفاوتی به شما بدهد. اگر به دنبال خاصیت آکوستیکی واقعی چوب هستید؛ لمینت انتخاب خوبی برای شما نیست. مگر اینکه یک تخته با ضخامت ۱۲ تا ۱۵ میلی‌متر انتخاب کنید.
  لمینت نسبت به چوب روی زیرساز کف شناورتر است و یک فاصله بین آن‌ها وجود دارد حتی اگر یک لایه آستر داشته باشد. این همان دلیل متفاوت بودن صدای کفپوش لمینت است. با استفاده از آستر کلفت‌تر، این صدا را کاهش دهید اما دقیقاً شبیه چوب نخواهد شد.

  کفپوش لمینت را کجا می‌توانیم نصب کنیم و کجا نمی‌توانیم؟

  لمینت، کف‌پوشی فوق‌العاده کاربردی است. یک کفپوش لمینت را می‌توان در هر اتاق خانه، بالا یا زیر زمین، روی چوب یا بتن نصب کرد. بیشتر تولیدکنندگان لمینت آن را به عنوان یک محصول قابل نصب در هر جایی، می‌فروشند.
  حتی امکان نصب این کفپوش بدون آستر روی پلکان وجود دارد. اگر به دنبال کفپوش لمینت گرمایشی هستید؛ می‌توانید این را به تولیدکننده‌های لمینت سفارش دهید.
  لمینت را در سرویس بهداشتی، اتاق لباسشویی، سونا، ایوان سرپوشیده، بالکن و هرجایی که ممکن است با آب خیس شود؛ نصب نکنید.

  نگهداری از کفپوش لمینت

  نظافت و مراقبت از کفپوش لمینت، کار راحتی است. این کفپوش در مقابل خراش پایا است و زیبایی و درخشندگی چوب را به همراه می‌آورد؛ بدون اینکه نیاز به واکس و روغن مالی مرتب داشته باشند. چنانچه نیاز به نظافت لمینت دارید؛ یک جاروبرقی، زمین‌شوی خشک و حوله خیس کافی است.

  اصول نگهداری

  چرک و کثیفی اولین دشمن لمینت محسوب می‌شوند که منجر به ایجاد خراش روی کفپوش می‌شوند؛ خراش‌هایی که ظاهری کهنه به کفپوش خانه شما می‌دهند. بهترین راه پاک کردن لمینت، استفاده از آب و آمونیاک یا سرکه یا هر شیشه پاک‌کن دیگر است. ابتدا آن را کاملاً جارو کنید؛ سپس پاک‌کننده را روی کف اسپری نمایید و بعد آن را با یک حوله که پرزهایش حلقه‌ای است؛ دستمال بکشید. پدهای میکرو فیبر نیز مؤثر هستند و کل مایعات روی کف را پاک می‌کنند. همچنین به توصیه تولیدکننده درباره پاک کردن محصول توجه کنید. بعضی از آن‌ها پاک‌کننده خاصی را برای کفپوش خود تولید می‌کنند.
  در اینجا چند نکته وجود دارد که رعایت آن‌ها باعث می‌شود لمینت مانند روز اول حفظ شود:
  * با استفاده از یک جاروبرقی، جارو، زمین‌شوی یا یک پارچه نسبتاً مرطوب، کثیفی‌ها، آشغال‌ها و شن ریزه‌ها را پاک کنید.
  * یک محافظ ضد لغزش زیر پایه میز و صندلی‌ها قرار دهید تا مانع ایجاد خراش شوند.
  * جلوی ورودی‌ها، پادری پهن کنید تا از ورود کثیفی جلوگیری کند.
  * برای اینکه زمین‌شوی بهتر آب بگیرد؛ آن را با آب گرم مرطوب کنید.
  * وقتی تی می‌کشید؛ آب را مرتباً عوض کنید تا تمیز باقی بماند.
  * وقتی تی را نمناک می‌کشید؛ از ریختن مایعات دیگر مانند ظرف آب حیوان خانگی روی کف بپرهیزید. شما نباید کف را کاملاً خیس و بلافاصله خشک کنید.
  * از واکس و روغن کف استفاده نکنید زیرا کف‌پوش را بیشتر مستعد کثیف شدن می‌کند و جای پا روی آن باقی خواهد ماند.
  * از پاک‌کننده‌های صابونی، سمباده، پودرهای جلا دهنده، روغن‌های گیاهی و سیم ظرف‌شویی دوری کنید زیرا به لایه دکوری کفپوش آسیب می‌زنند.
  * کفپوش لمینت را هرگز سمباده نکشید؛ روی آن لاک جلا دهنده نزنید و از جلاسازی دوباره آن اجتناب کنید.

  نکات تخصصی

  لکه‌گیری کفپوش لمینت کمی دشوار است. اینجا چند نکته در این مورد وجود دارد:
  * برای پاک کردن روغن، رنگ، جوهر ماژیک و قیر، یک پاک‌کننده خنثی را روی یک پارچه رنگی روشن بمالید. الکل یا حلال لاک ناخن حاوی استون نیز مفید است.
  * برای پاک کردن خون، آب میوه و سس از آب گرم استفاده کنید. در صورت نیاز می‌توانید از یک پاک‌کننده خنثی به همراه یک پارچه رنگی روشن استفاده کنید.
  * برای پاک کردن موم شمع یا آدامس، ابتدا روی آن یخ گذاشته و بعد به آرامی بسایید. سپس آن را با آب گرم و پارچه رنگی پاک کنید.


نظرات

  1. در صورتی که از موکت های ساده و کبریتی که در اثر استفاده مداوم تخت شده باشد در مواردی هنگام نصب نیازی به فوم ندارد و از همان موکت به جای فوم استفاده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *