نخستین جایزه معماری آسیا‌

استانبول - ترکیه

درباره رویداد

مجله‌ی ۲A ( Architecture & Art ) Magazine از امسال (سال ۲۰۱۵)، در کنار رسالت خبـــری ـ رسانـــه‌ای خود، فعالیت جدیدی را در دنیای اتفاقات معمـــــاری، طرح‌ریــــزی و معرفــــی کـــــرده است. این بـــــرنامه با عنـــــوان ۲A Asia Architecture Award (جایزه معماری آسیا‌ی مجله‌ی ۲A ) و نام اختصاری۲AAA ، یک رویداد سالانه خواهد بود که با همکاری نهادهای دانشگاهی، فرهنگی و حرفه‌ای معتبر آسیایی، به بازشناسی و معرفی دستاوردهای قاره‌ی آسیا در حوزه‌ی نظری و عملی معماری و شهرسازی خواهد پرداخت. مقرر است که هر سال موضوعی مرتبط با معماری آسیا برای این جایزه تعریف و اعلام شود.

حامیان

اسپانسرها، همکاران و برگزارکنندگان رویداد

اطلاعات و توضیحات تکمیلی رویداد

اطلاعات اصلی و زمانبندی های رویداد

دوره ی نخست : ۲AAA 2015 – استانبول

موضوع :

نخستین دوره ی جایزه ۲AAA را، با همکاری دانشگاه فنی استامبول ITÜ – Istanbul Technical University پشتیبانی فرهنگی نهادهای معتبری چون کمیسیون ملی یونسکو، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، دانشگاه Bilgi استامبول و گالری Total Design در دوبی برگزار خواهد نمود. این دوره بر چگونگی پاسخگویی معماران، شهرسازان، طراحان منظر و … به چالشهای معاصر در حوزه ی معماری و شهرسازی در آسیا تمرکز داشته و موضوع آن “ظهور معماری معاصر در آسیا” ۲ تعریف شده است.
بخشی از این چالش ها مقیاس و الفبایی جهانی دارند، اما بخشی دیگر خاستگاه و ماهیتی منطقه ای و محلی داشته و ناشی از تنوع و پیچیدگی های فرهنگی، اجتماعی، شرایط خاص اقتصادی و ویژگیهای بوم شناختی و محیطی درکشورهای آسیایی هستند. بی تردید یکی از بزرگترین این چالش ها این است که چگونه غنای فرهنگی، تاریخی و هویت بومی ای که در طی قرون متمادی در شخصیت کالبدی بناهای معماری، شهرها و سکونتگاه ها، در تمدن های مختلف آسیایی شکل گرفته و تداوم داشته است، می تواند در جریانات معاصر معماری و شهرسازی در این تمدنها (کشورها)، بازنمود داشته و زنده و سیال جریان داشته باشد. ۲AAA بخصوص در صدد است که شناسنده و بازتاب دهنده ی تجربه ی معماران در نحوه ی پاسخگویی به این چالش اصلی باشد.

برنامه :

جایزه ی امسال به صورت دو مرحله ای برگزار خواهد شد. ارسال کار در هر دو بخش بدون هزینه است. در مرحله ی نخست، ثبت نام و ارسال مدارک جهت شرکت در مسابقه، کاملاً به صورت آنلاین است. مهلت ثبت نام و ارسال پروژه در مرحله ی نخست از ۲۵ خرداد تا ۲۴ تیرماه ۱۳۹۴ اعلام شده است (۱۵ ژوئن تا ۱۵ جولای ۲۰۱۵). برگزیدگان مرحله ی نخست، توسط هیات داوران اعلام و جهت شرکت در دور دوم مسابقه دعوت خواهند شد. در مرحله ی دوم مسابقه، شرکت کنندگان باید مدارک مورد درخواست را به صورت چاپ و صفحه بندی شده به آدرس دبیرخانه ی جشنواره در دانشگاه ITÜ استامبول ارسال نمایند. مطابق اعلام دبیرخانه، جزئیات مربوط به مرحله ی دوم در زمان مقتضی اعلام خواهد شد.
برنامه ی امسال با یک رویداد دو روزه در دانشگاه ITÜ شهر استامبول ترکیه در ۲۳ و ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۴ ( نیمه ی اکتبر ۲۰۱۵ ) تکمیل خواهد شد. این اتفاق دو روزه در واقع برشی از تنوع فرهنگی، هویتی، ایده ها و تجارب در معماری و شهرسازی آسیا و فضایی برای مباحث تخصصی در خصوص موضوع جایزه خواهد بود. برنامه شامل بخشهای زیر است:
۱ – کنفرانس یک روزه معماری با عنوان ” معماری آسیا در مسیر گذار ” – ۲۳ مهرماه ۱۳۹۴ ( ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ )
۲ – مراسم اهدای جوایز و نمایشگاه آثار برگزیده – ۲۴ مهرماه ۱۳۹۴ – ( ۱۶ اکتبر ۲۰۱۵ )
اطلاعات کامل مربوط به برنامه ی کنفرانس را می توانید در قسمت Conference وب سایت مسابقه دنبال کنید.

شرایط و مقررات ارسال کار :

ـ شرکت در این مسابقه برای تمام متخصصین حوزه ی معماری (معمار، شهرساز طراح منظر و …) ، به صورت انفرادی، گروهی و حقوقی (دفتر معماری، مشاور و …) آزاد است. کارفرما و مجری یک پروژه نیز می تواند به نمایندگی از طراح یا گروه طراحی پروژه، در مسابقه شرکت کند.
ـ محل پروژه باید در آسیا باشد.
ـ پروژه باید تکمیل شده و در حال بهره برداری باشد و تاریخ تکمیل آن بعد از ژانویه ۲۰۰۱ (دی ماه ۱۳۷۹) باشد.
ـ پروژه باید فارغ از سطح زیربنا، به تناسب موضوع و عملکرد (کاربری)، در یکی از طبقه بندی های موضوعی تعریف شده برای مسابقه شرکت داده شود.این طبقه بندی های موضوعی عبارتند از:
مسکونی (شامل ویلا، مجتمع های مسکونی و …)
اداری ـ تجاری (شامل مجتمع های اداری، تجاری، فروشگاه ها، کارخانجات و کارگاه های تولید)
عمومی (شامل مکانهای ورزشی ـ تفریحی، آموزشی، گردشگری، فرهنگی، مذهبی، حمل و نقل، مدنی)
پروژه های شهرسازی، روستایی، مشارکت مردمی، منظر و فضاهای عمومی شهری (نظیر خیابان، میادین و …)
پروژه های مرمت، احیا، نوسازی، بازسازی (تاریخی و جدید)
طراحی داخلی

توجه: طرحهای ساخته نشده و پروژه های آینده، فارغ از موضوع (کاربری) و میزان سطح زیربنا، چناچه شرایط و مشخصات زیر را دارا باشند، می توانند در گروهی مجزا با عنوان
“طرح های پیشرو” شرکت کنند
موقعیت پروژه آسیا باشد و مکان و بستر طرح واجد ویژگی ها و شاخصه های غنی بوم شناختی، فرهنگی، تاریخی یا کالبدی باشد.
موضوع پروژه پاسخگویی به یک چالش یا مساله ی طراحی برخاسته از مکان طرح باشد.
مبانی غنی و دقیق مطالعاتی و تحقیقی برای پاسخگویی به مساله داشته باشد.
دیدگاه و رویکردی ابتکاری و برخاسته و وابسته به مکان طرح داشته باشد.
پروژه های دانشجویی و طرحهای مسابقات دانشجویی مجاز به شرکت در این مسابقه نیستند.
طرح هایی که در مسابقات بین المللی یا منطق های آسیایی شرکت کرده اند و نیز طرح های مطالعات موردی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی (حوزه ی معماری و شهرسازی) می توانند در مسابقه شرکت کنند.
ـ برای ارسال کار، ابتدا باید با ایجاد نام کاربری، در وب سایت مسابقه ثبت نام کنید. ( لینک ثبت نام )
ـ هیچ محدودیتی در تعداد کار ارسالی از سمت یک شرکت کننده (یک نام کاربری) تعریف نشده است.
ـ شرکت دادن یک پروژه در دو گروه مختلف مجاز نمی باشد.
ـ پروژه ها می بایست در گروه کاربری مرتبط ارسال شوند.
ـ مدارکی که برای شرکت در مسابقه به صورت آن لاین ارسال می شوند، قابل تغییر و اصلاح نیستند، اما شرکت کنندگان می توانند وضعیت مدارک ارسالی خود را (در حال بررسی / مردود / تاییدشده) در صفحه ی کاربری خود مشاهده کنند. در صورت ناقص بودن مدارک ارسال شده، وضعیت مردود در مقابل کد ارسال درج خواهد شد.
ـ تمام مدارک باید به زبان انگلیسی ارائه شود.
جزییات مربوط به نحوه ی ثبت نام و مدارک مورد درخواست پروژه، در وب سایت و در صفحه How to Enter قابل مشاهده است.

معیارهای داوری :

ارزش‌گذاری و قضاوت در مورد پروژه‌ها در چهار حوزه‌ی زیر صورت خواهد گرفت:
ـ دستاوردهای طراحی
ـ ابتکارات و دستاوردهای فنی پروژه (در زمینه‌ی سازه، تاسیسات و …) و نیز در انتخاب نوع و شیوه بکارگیری مصالح
ـ بازنمود هویت مکانی، بوم شناختی و فرهنگی و یا به عبارت دیگر بازنمود حس مکان در ابعاد ذکر شده با رویکرد نیل به پایداری محیطی
ـ نحوه‌ی مواجهه با موضوع از منظر مسوولیت‌های اجتماعی پروژه و نحوه‌ی ارتباط و اتصال آن به جامعه و بافت شهری‌.
ـ مدیریت اقتصادی پروژه و نحوه‌ی اثرگذاری آن بر روی طرح

جوایز :

برندگان نهایی مسابقه (برندگان دور دوم) در مراسم روز ۲۴ مهرماه ۱۳۹۴ معرفی خواهند شد.
در همین روز (۲۴ مهرماه) نمایشگاهی از همه‌ی آثاری که به دور دوم مسابقه راه یافته‌اند، در دانشگاه ITU برگزار خواهد شد.
از هر گروه، دو شرکت‌کننده به‌عنوان برگزیده اول و دوم معرفی و به ترتیب نشان طلا و نقره‌ی جایزه را دریافت خواهند کرد.
در صورت تشخیص و صلاحدید هیات داوران، برای گروه‌های مختلف، برگزیدگان مراتب بعدی نیز اعلام خواهد شد. از این برگزیدگان با اهدای لوح یادبود، تقدیر خواهد شد.
یک نماینده از هر گروه‌ راه یافته به دور دوم مسابقه، می‌تواند بدون پرداخت هزینه‌ی بلیط برنامه، در مراسم دو روزه ۲۳ و ۲۴ مهرماه (کنفرانس، مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان نهایی و نمایشگاه آثار برگزیده) شرکت کند.
تمام پروژه‌های راه یافته به مرحله‌ی دوم مسابقه، در ویژه نامه‌ی مجله‌ی در خصوص جایزه، به چاپ خواهند رسید. پروژه‌های برگزیده نهایی با گزارش کامل تری معرفی خواهند شد.
پس از پایان برنامه گزارش مفصلی از نحوه‌ی داوری دور دوم، نمایشگاه آثار کنفرانس و مراسم اهدای جوایز به همراه فهرستی از تمام گروه‌ها و آثار شرکت داده شده در مسابقه، در وب سایت جایزه منتشر خواهد شد.

هیأت داوری :

Sinan-Mert-Sener

Sinan Mert Sener
سنان مرت سنر
دارای درجه دکترای معماری، رییس دانشکده معماری دانشگاه ITU استامبول، برنده‌ی شانزده جایزه و نشان ملی در زمینه‌ی معماری در ترکیه، محقق و نویسنده‌ی کتب و مقالات علمی متعدد در مجلات بین‌المللی معماری

Seung H Sang

Seung H-Sang
سونگ اچ ـ سانگ
یکی از پیشروان معماری معاصر در کره‌ی جنوبی، موسس دفتر IROJE Architects & Planners و برنده‌ی جوایز متعدد معماری در مقیاس ملی و بین‌المللی و نویسنده کتاب‌های معتبری در حوزه‌ی نظری و عملی معماری.

Romi-Khosla

Romi Khosla
رومی خسلا
معمار و موسس Romi Khosla Design Studio در هند. فارغ‌التحصیل توامان در رشته‌ی اقتصاد از دانشگاه کمبریج و معماری از مدرسه AA لندن. مشاور ارشد UNDP (برنامه‌ی توسعه سازمان ملل متحد)، UNESCO (سازمان آموزشی ـ علمی ـ فرهنگی سازمان ملل متحد)، عضو هیات داروان جایزه‌ی معماری آقاخان و عضو هیات امنای بنیاد هنری هند.

Yavuz-Selim-Sepin

Yavuz Selim Sepin
یاووز سلیم سپین
معمار و محقق معماری، استاد دانشگاه‌های
Yildiz Technical University ، Maltepe University و Okan University در ترکیه. برنده‌ی جوایز متعدد معماری.

Bahram-Shirdel

Bahram Shirdel
بهرام شیردل
معمار و مدیر شرکت مهندسان مشاور شیردل و همکاران، برنده ی جوایز معتبر معماری در مقیاس بین المللی و ملی ( ایران )، دارای سابقه ی حضور در مقام مدیر برنامه ی تحصیلات عالیه طراحی معماری در مدرسه AA لندن و مدرس معماری در دانشگاه هاروارد، انجمن معماری کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه های دیگری در سطح جهان.

اطلاعات تماس

اطلاعات ارتباطی و دبیرخانه رویداد

اطلاعات ارتباطی

  • برای مشاهده ی آخرین خبرهای مربوط به مسابقه و نیز دریافت اطلاعات کامل تر از نحوه ی شرکت در مسابقه، می توانید به وب سایت جایزه به آدرس www.asiaarch2a.com مراجعه کنید.
  • ایمیل
    [email protected]