سومین ورکشاپ گروه معماری کلیاس کویر

تهران-ایران

درباره رویداد

سال‌هاست صاحب نظران حوزه طراحی به مسئله فرآیند طراحی در معماری پرداخته‌اند. فرآیندی که عده‌ای آن را الهام‌گون و بی‌تعریف خوانده ،بنابراین «فرآیند» نمی‌دانند.عده‌ای دیگر آن را روشی پیوسته می‌دانند که با نظم طی می‌شود و بی‌درنگ به محصول می‌انجامد. به هر کدام از این دو طیف معتقد باشیم باز عاملی مهم برای دانستن و فراگرفتن باقی است: چرا و چگونه باید طراحی کرد؟
گروه معماری کلیاس کویر قصد دارد طی دوره‌ای دو ماهه به اساسی‌ترین پرسش‌های این حوزه می پردازد.

حامیان

اسپانسرها، همکاران و برگزارکنندگان رویداد

اطلاعات و توضیحات تکمیلی رویداد

اطلاعات اصلی و زمانبندی های رویداد

سال‌هاست صاحب نظران حوزه طراحی به مسئله فرآیند طراحی در معماری پرداخته‌اند. فرآیندی که عده‌ای آن را الهام‌گون و فراتر از تعریف می‌دانند و به همین دلیل معتقدند فرآیند را بر نمی‌تابد وعده‌ای دیگر آن را نظامی پیوسته می‌دانند که با نظم و ممارست طی می‌شود و به محصول می‌انجامد. به هر کدام از این دو طیف معتقد باشیم باز عاملی مهم برای دانستن و فراگرفتن باقی است: چرا و چگونه باید طراحی کرد؟
در جلسات این کارگاه به ماهیت طراحی و روش‌های خلاقانه ساختن می‌پردازیم. سعی می‌کنیم روش طراحی معماران موثق را بشناسیم، طریقهٔ سامان بخشیدن به تخیلات و خلق کانسپت‌های کارآمد را بیاموزیم، با اهمیت میانجی‌های گوناگون و استفاده از آنها آشنا شویم و طرح‌ها را به درستی انسجام بخشیم. تمامی این فرآیند با به کار بستن آن در پروژه طراحی صورت می‌پذیرد و هر مرحله با برنامه‌ریزی و بازبینی‌های مکرر همراه است.
فرآیند طراحی را نه به مانند چهارچوبی خشک و بی انعطاف می‌بینیم که ذهن و خلاقیت معمار را محدود کند و نه آن چنان بی قاعده و نا معین که مجموعه‌ای از واژگان و احساسات بدون تعریف باشد. فرآیند را به درستی فرا می‌گیریم و سپس سعی می‌کنیم به ظرافت از آن بگریزیم. آن چنان که پیکاسو گفته است:
«قواعد را به صورتی حرفه‌ای بیاموزید، پس از آن است که قادر خواهید بود هنرمندانه از آن عدول کنید».

اطلاعات تماس

اطلاعات ارتباطی و دبیرخانه رویداد

 • آدرس دبیرخانه
  تهران - خیابان ملاصدرا - خیابان شیخ بهائی - خیابان شهانقی- پلاک 25 - واحد 3
 • شماره های تماس
  021-888032596
 • پست الکترونیک
  [email protected]
 • وبسایت:
  kelyas.com