• راهنمای معمارهای جوان: ۷ نکته برای پیدا کردن شغل معماری

  دانشجویان معماری، دونده‌های دوی ماراتون دنیای آکادمیک هستند. شما با کم‌خوابی، خرابی کامپیوتر، مدل‌های شکسته و پروژه‌های سخت مبارزه کرده‌اید تا به خط پایان رسیده‌اید.
  اما در این نقطه، یک حقیقت تلخ نهفته است؛ شما تازه شروع کرده‌اید. حالا باید پا به دنیای واقعی بگذارید؛ دنیایی بی‌گذشت با مشتری‌های نکته‌سنج و پیمانکاران بداخلاق. به نظر می‌رسد که ورود به تجارت ساختمان‌سازی ترسناک‌تر است.
  پس چگونه می‌توانید شانس کسب یک شغل معماری قابل‌اعتماد را برای خودتان فراهم کنید؛ شغل و تجربه‌ای که زمینه پیشرفت شما را ایجاد خواهد کرد. با هفت نکته زیر شروع کنید که از تجارب شخصی معماران مطرح جمع آوری شده‌اند. سپس روی پای خودتان بایستید!

  ۱- یک رزومه صحیح بنویسید

  بدیهی است که بیان دوره‌های آموزشی که دیده‌اید؛ در کسب اولین شغل معماری بعد از فارغ‌التحصیلی، نقشی اساسی را ایفا می‌کند. ارائه رزومه، فاکتور مهمی است که روی تصمیم شرکت‌ها مبنی بر استخدام متقاضی کار معماری تأثیر می‌گذارد. نکته کلیدی این است که رزومه باید خلاصه باشد. هیچ‌کس وقت یا تمایلی ندارد که کل زندگی شما از روز اول تا امروزتان را مطالعه کند.
  روی حقایق حیاتی مانند تحصیلات، تجارب و رفرنس‌ها تمرکز کنید و کمی هم در مورد خود و توانایی‌هایتان توضیح دهید. رزومه نباید بیش از دو طرف یک برگه کاغذ باشد. نترسید و از مهارت‌های گرافیکی خود بهره ببرید تا قالبی ساده اما چشمگیر تهیه کنید.

  گالری عکس 1 راهنمای معمارهای جوان: ۷ نکته برای پیدا کردن شغل معماری عکس رشته معماری عکس شرکت معماری عکس معماری عکس مهندسی عمران عکس مهندسی معماری

  ۲- اسناد و مدارک خود را برای شغل معماری کامل کنید

  شما احتمالاً می‌توانید میلیون‌ها نقشه ارائه دهید و در مورد جزئیات پروژه‌های خود خیلی صحبت کنید. اما برای قبولی در یک مصاحبه نباید تا این اندازه طول‌وتفصیل بدهید. درست مانند رزومه، اسناد و مدارک را هم مفید و مختصر ارائه دهید. بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانید پروژه‌ها را ویرایش کرده و گل سرسبد آن‌ها را انتخاب کنید. شاید وسوسه شوید که کارهای خوبتان را آخر مدارک قرار دهید اما ما پیشنهاد می‌دهیم که خلاف آن را انجام دهید. بهترین تصاویر را ابتدای پرونده قرار دهید. دید فردی که قرار است شما را استخدام کند باید با همان صفحه اول متقاعد شود.

  ۳- متقاضی مشاغل مخفی باشید

  بعد از تهیه رزومه و مدارک، مرحله سخت و جدی یافتن یک شغل معماری شروع می‌شود. از سرچ در اینترنت شروع کنید؛ همه فرصت‌های شغلی موجود در شرکت‌های بزرگ را پیدا کرده و روی یک تکه کاغذ نوشته و داخل یک جعبه بگذارید. همه این مشاغل ارزش ارسال درخواست پذیرش را دارند و شما هم شانسی برابر با بقیه افراد برای کسب یکی از آن‌ها را دارید.ارسال نامه یا یک ایمیل به شرکت محبوبتان مانند تیری بزرگ است که اگر به هدف بخورد شما را شگفت‌زده می‌کند. پس برای آگهی‌های استخدامی اقدام کنید اما برای مشاغل مخفی هم درخواست بفرستید.

  گالری عکس 2 راهنمای معمارهای جوان: ۷ نکته برای پیدا کردن شغل معماری عکس رشته معماری عکس شرکت معماری عکس معماری عکس مهندسی عمران عکس مهندسی معماری

  ۴- از توانایی‌های خود در شغل معماری استفاده کنید

  بعد از اینکه آگهی‌های استخدامی را پیدا و یادداشت کردید؛ اگر حرف تجربه کار کردن با مثلاً یک نرم‌افزار خاص به میان بیاید شاید احساس کنید که از پس هیچ‌یک از مشاغل موجود در جعبه برنخواهید آمد. اما به خاطر بیاورید که هر شخصی بالاخره از یک جایی شروع کرده است و شما مهارت‌هایی دارید که برای خیلی از شرکت‌ها ارزشمند هستند.
  اگر در یک آگهی، تسلط به اتوکد شرط شده باشد اما ما در دانشگاه فقط از ArchiCAD استفاده کرده‌ایم؛ باید باز هم درخواست‌نامه ارسال کنیم؟ قطعاً. فقط تأکید کنید که به نرم‌افزار دیگری مسلط هستید و می‌توانید روشی نو به مجموعه آن‌ها اضافه کنید. مطمئناً که شرکت موردنظر از این بابت خوشحال خواهد شد. اگر بتوانید آن‌ها را متقاعد کنید که با شما مصاحبه کنند؛ شما شانسی حقیقی برای درخشش خواهید داشت!

  ۵- به خاطر بسپارید که هر چیزی قابل‌تغییر است

  ارسال درخواست برای اولین شغل بعد از دانشگاه ممکن است ترسناک‌تر از آن باشد که پیش‌بینی می‌کردید. بعد از سال‌ها تحصیل، زندگی خارج از دانشگاه از این نقطه شروع می‌شود. چه اتفاقی می‌افتد اگر تصمیمی اشتباه گرفته و جایی شاغل شوید که حس خوشایندی به شما نمی‌دهد؟ در حالیکه مهم است که مدتی به شغل جدیدتان بچسبید تا در آن جا بیفتید اما از این نکته هم غافل نشوید که همیشه انتخاب‌های دیگری هم وجود دارد که به آن‌ها نیاز دارید.
  حتی اگر یک سال جایی کار معماری کرده است و بعد استعفا دهید؛ حالا یک سال تجربه کار دارید که رزومه شما را قوی‌تر می‌کند. جابه‌جایی بین شرکت‌های مختلف به‌منظور پیشرفت برای یک معمار جوان عیب محسوب نمی‌شود. پس با اشتیاق به اولین شغل معماری خود بپردازید اما اگر حس خوبی به شما نمی‌دهد از تغییر آن نهراسید.

  گالری عکس 3 راهنمای معمارهای جوان: ۷ نکته برای پیدا کردن شغل معماری عکس رشته معماری عکس شرکت معماری عکس معماری عکس مهندسی عمران عکس مهندسی معماری

   

  ۶- ارزش واقعی مدرکتان را بدانید

  شما سرانجام از خط پایان گذشته و موفق به دریافت یک کاغذ ارزشمند شده‌اید؛ مدرک تحصیلی! اما ارزش واقعی مدرک در چیست؟ بیشتر ماها رنج زیادی برده‌ایم تا به این مدرک رسیده‌ایم. بیان اسم دانشگاه، رزومه ما را پرجلوه می‌کند اما ارزش واقعی این کاغذ در چیزی است که در مورد شما به عنوان یک شخص بیان می‌کند. گواهی تحصیلی، کاری بیش از نمایش تحصیلات آکادمیک شما انجام می‌دهد. مدرک نشان می‌دهد که شما از پس اهداف بلندمدت برمی‌آیید و اینکه شخصی مقاوم و مصمم هستید که توانسته‌اید چالش‌های فیزیکی و عاطفی دوره‌های تحصیلی را پشت سر بگذارید. شما به سرسختی میخ آهنین هستید و آن‌ها متوجه خواهند شد.

  ۷- تسلیم نشوید!

  نکته آخر ما را به نتیجه نهایی هدایت می‌کند: تسلیم نشوید. اگر این نکته را به درستی انجام دهید در جایی که بارها افراد دیگر شکست خورده‌اند؛ شما موفق خواهید شد و شما را به شخصی مطلوب برای استخدام تبدیل می‌کند.
  شاید دلایلی خارج از کنترل شما وجود داشته باشد که کار را سخت‌تر می‌کنند. به قول یکی از معماران مطرح که در سال ۲۰۰۹ یعنی زمان ظهور بحران اقتصادی جهانی فارغ‌التحصیل شد فرصت‌های شغل معماری زیادی وجود نداشت. برای مقابله با این شرایط او مانند شکارچی شغل عمل کرد. صبح زود بیدار می‌شد و جست‌وجو را از صبح زود شروع می‌کرد و تا عصر به ارسال ایمیل و تنظیم درخواست‌ها ادامه می‌داد.
  رعایت این ساختار به شما کمک می‌کند که هم نظم و هم روحیه خود را حفظ کنید. اگر خیلی‌ها درخواست شما را رد کردند؛ ناراحت نشوید زیرا نشانه ای مثبت برای شروع شما محسوب می شوند.
  موفق باشید. اگر یکی از دوستان معمار شما هم اکنون مشغول حرفه و کار معماری است، پس شما هم قطعاً می‌توانید!

  گالری عکس 4 راهنمای معمارهای جوان: ۷ نکته برای پیدا کردن شغل معماری عکس رشته معماری عکس شرکت معماری عکس معماری عکس مهندسی عمران عکس مهندسی معماری


نظرات

 1. با سلام من قبل از انتخاب رشته عاشق رشته ی معماری بودم هنوزم هستم دلم میخواد سخت تو رشتم کار کنم مطالب شما رو با دقت خوندم بسیار مفید بود بعد دانشگاه تصمیم گرفتم سخت کار کنم همه میخواستن که تو کَد و ۳دی قوی باشم اما نیستم انگیزمو از دست دادم من که عاشق رشتم بودم هر روز داره مطالب از یادم میره نمیدونم چیکار کنم 😔 دیگه با حسرت به کارای معماری نگاه میکنم خواستم واسه نرم افزار ها برم کلاس ولی گرون بودن نمیدونم باید چیکار کنم هرروزم افسرده تر از دیروزم میشم😔

  1. سلام دوست عزیز
   اولین قدم برای شما اینه که یاد بگیری باورهای مخرب را تغییر بدی.
   پول تنها چیزی نیست که به شما کمک میکنه تا یک نرم افزار رئ یاد بگیری.
   باید با سماجت هدفت رو دنبال کنی . تمرین کنی و و هر روز برای رسیدن به هدفت یک قدم برداری

   پیروز باشید

  2. سلام نرم افزار راینو برای مدل سازی سه بعدی و لومیون برای رندر آسونه و میتونی از ویدئوهای آموزشی خارجی و رایگان داخل اینترنت برای یادگیریشون استفاده کنی مثلا سایت یوتیوب

  3. mn daneshjooye memari hastam va b shoma etminan midam ke baray memar shodan ehtiyaji nis hatttman narm afzar balad bashi. yadgiriye memari az tarighe narm afzar ettefagh nemiofte

 2. سلام. من به تازگی از دانشگاه فردوسی مشهد ارشد معماری گرفتم و بیکارم. به دنبال کار می گردم و خسته نمیشم.همینکه نرم افزار کاربردی رشته معماریو بلدم برام باعث امید بیشتره

 3. سلام خدمت شما خسته نباشید من محصل زشته معماریم و میخوام برم کلاس دوازدهم خیلیا دل سردم کردن که تغییر رشته بده برو تجربی و معماری خوب نیست کار توش نیست میخواستم نظر شما ها رو بدونم این درسته یانه ممنون(رشتتم خیلی دوست دارم)

  1. سلام من سالیان ساله دارم معماری میخونم.عاشق رشتم هستم اما پشیمونم که چرا تجریی نخوندم کار پیدا کردن تو رشته معماری سخته حوصله میخواد زمان زیاد میخواد عمرت میره به ۲۷ سالگی میرسیو میبینی هنوز بیکاری بی تجربه ای سابقه کار نداری رزومه قابل قبول نداری و تازه باید راه بیوفتی بری دنبال اینا. هزینه زیاد و زمان زیاد میخواد اما تجربی زود استخدام میشی نه زیاد زمان میبره نه عمرت هدر میره

  2. برو تجربی. من پشیمونم که نرفتم الان ۲۸ سالمه و با فوق لیسانس معماری هنوز بیکارم. با وجود نمرات خوبم. اشتباه منو نکن و برو تجربی. مطمئن باش همه جای دنیا برات کار هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *